You are here: Home / News / CHC News 2017 # 17 - Wrap Up

CHC News 2017 # 17 - Wrap Up

 

LEAGUE RULES 

Please note:

  • Match cards have  to be signed by the opposing captain prior to the commencement of the match and then signed by both umpires on conclusion of the match to reflect the official score of the match and the names of players awarded penalty cards.
  • Players names and surnames MUST be recorded on match card.
  • Player fines for on-field transgressions are payable to the club immediately.
  • Match reports MUST be submitted by NLT COB Mondays.
  • Goal scorers to be recorded on all match cards before submission
  • Yellow/red card comments to be completed on the match card by umpires before submission.

Managers/Coaches/Captains to check WPHU logs on a weekly basis https://www.wphockey.org.za/league/outdoor-logs to ensure that the scores and points have been accurately recorded for their respective teams and to report any anomalies to info@centralhockey.co.za

WEEK 8 - RESULTS

Youth
DAY DATE TIME TEAM OPPOSITION VENUE UMPIRE RESULTS
Sat 10-Jun 08h00 CHC Girls U/13 B Langa H/Vale A N/A WON  5-0                           Langa forfeited
Sat 10-Jun 08:50 CHC Girls U/13 A Milnerton H/Vale A Kauthar WON  5-0                          
Sat 10-Jun   CHC Boys U/13 BYE      

 

Seniors
DAY DATE TIME TEAM OPPOSITION VENUE UMPIRE RESULTS
Sat 10-Jun 13h30 MGR Old Mutual Vygies Allocated WON  5-2
Sat 10-Jun 15h00 M6 Belhar Vygies Lance Gordon DREW  1-1
Sat 10-Jun 16h30 LGR Wellington CPUT Vygies Gabi vd Westhuizen Nikita Smit LOST  1-3
Sat 10-Jun 18h00 MGC Somerset West Vygies Allocated WON  2-1
Sat 10-Jun 13h30 L4 Fish Hoek Wynberg B Rushin LOST  0-2
Sat 10-Jun 15h00 L3 Somerset West Parel Vallei HS Dennis DREW  1-1
Sun 11-Jun 13h30 M4 Bellville Bellville Rushin WON  4-1
Sun 11-Jun 15h00 MTC Bellville Bellville Dennis WON  4-0
Sun 11-Jun 16h30 L5 Bellville Bellville Rushin LOST  1-

 

TRAINING – WEEK 9

Senior Division: 

Monday 12 June                (18h30-20h30)   LGR & L3 

Tuesday 13 June                (18h30-20h30)    MGC & MGR

Wednesday 14 June          (18h30-20h00)    L3 & L4

                                           (19h30-21h00)    LGR

                                           (20h00-21h00)    M6

Thursday 15 June              (18h30-20h00)    MTC & M4

                                           (20h00-21h30)    MGC & MGR

Youth Division:

Friday 16 June                    (18h00-19h30)  Boys and Girls u/13

Saturday 17 June               (10h00-11h00)  Minis - Boys and Girls u/10